Szukaj:
Strona Forum   Wybierz
Wybierz
Uwaga! Przeglądasz stronę jako gość!      Zaloguj się      Załóż nowe konto

×

Ocena tego artykułu: punktpunktpunkt

Artykuł zawiera niedociągnięcia

Ten artykuł został napisany więcej niż 5 lat temu, w czasach, gdy redaktorzy byli jeszcze młodzieńcami :)
Informacje w nim zawarte mogą być niekompletne, a gramatyka i stylistyka niekoniecznie najlepsze.
W miarę wolnego czasu artykuły na stronie są poprawiane, niestety ten wciąż czeka w kolejce.


15 września 2010 miała miejsce premiera nowego kontrolera ruchu Sony, PlayStation Move, przeznaczonego na konsolę PlayStation3. Zapraszamy do naszej krótkiej recenzji.

Co to jest?
PS Move, to kontroler ruchu, pozwalający na nowe przeżycia z grami. Zamiast tradycyjnej gry padem, pozwala nam na grę całym ciałem. Kontroler zakończony jest kolorową gumową kulką (świecącą na różne kolory zależnie od gier i wykonywanych akcji), będącą przy okazji wskaźnikiem, śledzonym przez kamerę PS Eye, powodującym niesamowitą wręcz dokładność kontrolera. Do PS Move stworzono też kontroler Navi, którego można używać zamiast lewej części pada - nie jest on jednak niezbędny do gry. Zestaw PS Move + kamera PS Eye kosztuje ok 230 złotych, sam kontroler Move ok. 150 złotych. Wszystkie gry obsługujące Move są po polsku a ich cena nie przekracza 150 złotych - taką politykę cenową ustanowiło Sony Polska.

[obrazek]
W co można pograć?
Wraz z zestawem Starter Pack (Move + kamera PS Eye) dostajemy płytę zawierającą dema gier dostępnych na Move - jeżeli jednak posiadacie już kamerę, można kupić sam kontroler Move, a gry pobrać ze sklepu PSStore - są tam za darmo dostępne te same gry co na płycie. Na dniach swoje wsparcie dostanie też gra Heavy Rain - 22 września będzie można pobrać DARMOWY patch do tej gry, który pozwoli grać w nią za pomocą Move.
To samo spotka też EyePeta, a potem także Resident Evil 5.

Z gier znajdujących się na płycie warto wymienić zdecydowanie Sport Champions - gra pozwala nam na zagranie w kilka dyscyplin sportowych, demo oferuje rzut dyskiem czy grę w ping ponga, ale na pokazie w Niemczech w czasie GamesComu miałem okazję zagrać też w łucznictwo i ta dyscyplina spodobała mi się najbardziej. Chwytamy kontroler, wykonujemy ręką ruch za plecy (tak jakbyśmy chcieli wyciągnąć strzałę) i wciskamy trigger znajdujący się u spodu aby złapać strzałę. Wyciągamy rękę na wprost przed siebie, aby strzałę ułożyć na łuku, następnie przyciągamy do siebie aby naciągnąć strzałę, mierzymy w kierunku telewizora tak aby trafić w tarczę na ekranie pamiętając o paraboli lotu (którą na niskich poziomach trudności gra delikatnie podświetla) i gdy już wszystko wymierzone puszczamy trigger, a strzała leci. Po kilku minutach zabawy mamy wrażenie, jakbyśmy naprawdę strzelali z łuku.

EyePet - to zdecydowanie pozycja dla młodszych graczy, przypominająca Tamagochi. Opiekujemy się małym zwierzątkiem, będącym skrzyżowaniem małpki i pieska, bawiąc się z nim, rysując przedmioty które ożywają na ekranie itp. Świetna grafika, ale jak wspomniałem - zabawa głównie dla dzieci.

TV Superstars - teleturniej telewizyjny, w którym pojawia się m.in. Tomasz Jacyków, Sasha Strunin, Tede, Anna Mucha i wiele innych celebrytów. Dostępne są dwie gry - jedna, to taneczny pokaz mody, który prowadzi obłędny Tomek Jacyków (postać pod którą podkłada głos to facecik z pomalowanymi oczami, po prostu Jacyków), gdzie wymachujemy rękoma zgodnie ze wskazaniami na ekranie, to w lewo, to w prawo, kręcimy ósemki i inne zygzaki. Trochę gimnastyki. Druga konkurencja to bieganie po wielkim kole i skakanie przez przeszkody... naprawdę męcząca fizycznie, a do tego potem wystrzeliwujemy naszą postać z procy. Trzeba uderzyć w jedną z dziur zasłoniętych materiałem będąc w narysowanej na nim pozycji. Aby to zrobić, trzeba obracać kontroler, stawiać go w pionie i odpowiednio wychylać. Oczywiście w grze są inne tryby, ale demo pozwala posmakować tylko te dwa.

Start the Party! - w telewizji Ibisz, w radiu Ibisz, w grach... Ibisz. Prowadzącego już znacie, a gra to nic innego jak EyeToyPlay z PS2 - zestaw mini gierek w których machamy kontrolerem i ciałem aby zdobywać punkty. Demo oferuje zabijanie robaków na czas, oraz malowanie na ekranie figur geometrycznych z których gra układa potem różne przedmioty. Ja stworzyłem ślimaka i rakietę... potem miałem dość Ibisza. Gra raczej dla młodszych graczy.

Echochrome 2 - gra w której obracając planszę zmieniamy perspektywę i łączymy przeszkody w jeden obiekt - w tej części, Move służy za latarkę oświetlająca klocki, które na ścianie tworzą cień po którym porusza się nasza postać. Fajny patent, bowiem ustawiając odpowiednio kontroler tworzymy schody, drzwi czy przepaści.

Tumble - w tej grze ustawiamy piramidę z klocków, lub też wieże te burzymy minami. Co fajne, zbliżając się do kamery klocki przesuwają się w głąb ekranu, natomiast odchodząc od kamery - klocki ustawiamy bliżej nas. Wrażenie jest fenomenalne, trzeba się nachodzić po całym pokoju, aby ustawić klocki. Do tego gra oferuje tryb 3D - posiadając odpowiedni telewizor klocki naprawdę będą się poruszać wgłąb ekranu.

KungFu Rider - zwariowana gra, w której dwójka ludzi ucieka na krzesłach biurowych przed mafią, zjeżdżając stromymi alejkami japońskich uliczek. Dużo skakania, kucania, kung-fu, zbierania punktów i trochę machania, żeby rozpędzić krzesło. Ahh, podobno można też zjeżdżać na odkurzaczu! Fajnie brzmi też polski dubbing, jest dobrze dopasowany.

Heavy Rain Move Edition - zdecydowany faworyt, poważna gra dla dorosłych graczy. Jeżeli nie słyszeliście, HR to gra o kolesiu który porywa dzieci i topi je w deszczówce. Historię obserwujemy z czterech perspektyw, na zmianę wcielając się w ojca porwanego dziecka, prywatnego detektywa, funkcjonariusza FBI oraz reporterki, szukając śladów zabójcy. Gra o naprawdę ciężkiej i poważnej tematyce, stawiająca nas przed wieloma trudnymi wyborami, pokazująca nieraz uległość naszej psychiki i dająca naprawdę sporo do myślenia. W oryginalnym HR sterowaliśmy za pomocą tzw. quick-time-eventów - wciskając kombinacje pokazywane na ekranie dla wykonania odpowiedniej funkcji (oczywiście postacią poruszamy gdzie chcemy, a guziki pomagają po prostu wypić mleko, brać prysznic, prowadzić samochód, zbierać dowody czy bić się). Kto posiada już grę będzie mógł za darmo ściągnąć patch, reszta może ją kupić - patch dodaje do gry obsługę Move - teraz zamiast wciskać przyciski, wykonujemy odpowiednie ruchy. I np. żeby wyjąc coś z kieszeni, stawiamy kontroler pionowo i odchylamy łukiem do góry w prawo. Gra staje się naprawdę trudna. Nie będę zdradzał kto zabija dzieci (tzw. Origami Killer, bo zostawia figurki origami), ale powiem, że kilka razy ległem sugestiom twórców i zrobiłem coś zbyt pochopnie, zastanawiając się potem cały dzień, jak mogłem dać się tak podejść jak dziecko zwykłej grze. Otóż nie - to nie jest zwykła gra, to film szpiegowski na conajmniej 10 godzin gry. Zdecydowanie polecam, zdecydowanie pierwsza na liście gra z obsługą Move. Chociaż Resident Evil pewnie nie będzie gorszy.

Obsługę Move będą miały też gry takie jak LittleBigPlanet 2, Socom 4 : Polskie Oddziały Specjalne, czy Killzone 3. Oczywiście w tych grach sterujemy postaciami padem, a Move służy za celownik, nie mniej jak wspomniałem wcześniej - zamiast osobnego Navigation Controllera wystarczy zwykły pad trzymany w lewej ręce. Guziki z prawej ręki mamy na kontrolerze Move, więc oba świetnie się uzupełniają.
Warto wspomnieć też o The Fight, które wymaga co prawda dwóch kontrolerów Move, ale dzięki nim możemy boksować się z napotkanymi graczami w grze, a nasze ruchy są wiernie przenoszone na ekran.

Czy warto kupić?
Tak, warto. Wszystkie gry są po polsku, jest kilka perełek i kilka pozycji które się niedługo ukażą. Gra zwykłym padem odchodzi do lamusa, teraz gra się całym ciałem! No i oczywiście w 3D!


Opinie:


Pamiętaj! Opinie łamiące regulamin, zawierające wulgarne słownictwo, lub nie zawierające jednego, sensownego zdania będą usuwane.
© 2003 - 2020 HMT. Design & Code by gnysek.pl. Wszelkie prawa zastrzeżone.