Wysłany: 17 Maj 09 15:55 • Temat postu: Harvest Moon: Friends of Mineral Town na PSP
Harvest Moon: FOMT (w tym HM ze SNES, GBC) na PSP (3000 też)
Masz PSP? Jeżeli tak, to oznacza, że masz możliwość sprawdzenia uroków FOMT'a gdziekolwiek jesteś, na swojej konsoli, zaś jeśli nie masz PSP, to jest najlepszy powód, aby zakupić jedną bo to chyba najbardziej multiplatformowe urządzenie przenośne (poza tym na PSP wyszedł przecież HM Sugar Village!!) . Myślisz, że to może być trudne? Że wymaga przerobionej konsoli? Nic z tych rzeczy, instalacja odpowiednich programów jest prosta, a mój poradnik poprowadzi Cię za rączkę, więc nawet mając to urządzenie od paru minut, możesz śmiało przygotować się do gry. Wszystko będzie opisane w 4 krokach.
Plusy:
-Harvest Moon w każdym miejscu, wszędzie tam, gdzie ty.
-Klimat, gdyż PSP zasadniczo nie różni się od GBA, to też konsola.
-Dodatkowe opcje, jakie zapewnia nam emulator.
-Mając PSP, możesz pograć w HM: Sugar Village, który jest najlepszym Harvest Moonem na urządzenia przenośnie, a na pewno jednym z najlepszych, jakie ujrzały światło dzienne.
Minusy:
-Instalacja odpowiednich rzeczy wymaga trochę czasu i chęci.
-Wciąga.
UWAGA: Jeżeli wiesz, że Twoja konsola jest przerobiona, lub odblokowałeś ją wcześniej, możesz przejść od razu do kroku 3.
Najpierw musimy sprawdzić, jaką masz konsolę, mimo iż teoretycznie PSP-3000 można odblokować, to posiadając soft 5.50 nic nie zrobisz, więc zanim przystąpimy do odblokowywania należałoby sprawdzić, czy jest to możliwe/konieczne.
Wchodzimy więc do Settings (ikonka skrzynki), potem wybieramy z listy System Settings, na samym końcu wchodzimy do System Information (druga opcja od dołu), powinno to wyglądać tak:
Jeżeli u siebie widzisz końcówkę M33 (jak u mnie), lub GEN przy System Software, oznacza to, że nie musisz odblokowywać konsoli, ponieważ masz ją przerobioną, możesz przejść więc do kroku 3. Jeśli zaś numer (tam gdzie jest 5.00) softu jest wyższy niż 5.03 bez żadnej końcówki, to oznacza nie możesz jej odblokować, w takim wypadku są dwa wyjścia w zależności od modelu konsoli i jej płyty głównej. Jeśli posiadasz konsolę PSP-2000 z płytą główną starszą niż TA-088v3, TA-090, udaj się do sprawdzonego serwisu, w którym za odpowiednią kwotę (od 30 do 50 zł) przerobią Ci konsolę. W przypadku, kiedy w Twoim posiadaniu jest konsola PSP-3000, albo PSP-2000 z płytami TA-088v3 i TA-090, to nic nie odblokujesz, pozostaje czekać na cud od Dark Alexa.
Jeśli po przeczytaniu powyższego tekstu Twoja konsola nie odpadła (czyli da się odblokować), możesz się brać za jej odblokowanie, zrobimy to za pomocą programu ChickHEN R2.
1. Znajdź na dysku moją paczkę.
2. Wypakuj ją do dowolnego folderu.
3. Znajdź w niej folder ODBLOKUJ KONSOLĘ.
4. Sprawdź jaki masz numer softu, w przypadku 5.03 przejdź do punktu 11.
5. W folderze ODBLOKUJ KONSOLĘ odszukaj folder PSP.
6. Podłącz PSP do komputera za pomocą kabla, jeżeli komputer automatycznie nie wyświetlił konsoli jako dysku przenośnego, w menu konsoli w zakładce Settings włącz opcję USB Connection.
7. Skopiuj folder PSP luzem na kartę, jeśli się zapyta, czy zamienić, daj na Tak. 8. Upewnij się, że Twoja bateria ma 100%, a konsola jest podłączona do ładowarki.
9. W menu konsoli wybierz ikonę Game (ikonka pada do PSX), potem Memory Stick (ikonka karty MSPD), znajdź PSP Update ver 5.03, jak na poniższym screenie.
10. Uruchom ten plik, po czym postępuj zgodnie z instrukcjami.
11. Po zaktualizowaniu i zresetowaniu wchodzimy do Settings, potem System Settings, na końcu wybieramy Restore Default Settings, spowoduje to zmianę odpowiednich ustawień, nie zmieniamy Thema, ani innych wizualnych bajerów na poprzednie.
12. W folderze ODBLOKUJ KONSOLĘ odnajdujemy plik ChickHEN, wchodzimy do niego i wybieramy plik hen.bin.
13. Podłączamy konsolę do komputera (patrz punkt 6), po czym kopiujemy plik hen.bin luzem na kartę.
14. Ponownie w folderze ODBLOKUJ KONSOLĘ odnajdujemy folder ChickHEN, wchodzimy do niego i w zależności od typu konsoli (PSP-1000- PHAT, PSP-2000- SLIM) wchodzimy do odpowiedniego folderu. Dla PSP-1000 kopiujemy plik eggsploit.tiff do folderu PSP->PHOTO->TUTAJ. Dla PSP 2000 i 3000 kopiujemy folder ChickHEN (ten ze zdjęciami jajek) na konsolę do folderu PSP->PHOTO->TUTAJ. Jeżeli danych folderów nie ma na konsoli, to należy je utworzyć.
15. W menu konsoli wchodzimy do folderu Photo (ikonka aparatu) i tam odszukujemy dla PSP-1000 plik eggsploit.tiff, najeżdżamy na niego i czekamy, zaś dla PSP 2000 i 3000 odszukujemy folder ChickHEN (pewnie zauważyłeś, że to pliki, które kopiowaliśmy w punkcie 14), wchodzimy do niego i jak najszybciej zjeżdżamy na sam dół, po czym czekamy. Po paru chwilach ekran powinien zmienić kolor, a konsola się zresetować, po resecie sprawdzamy wersję softu (patrz krok 2.), powinien pokazać się napis ChickHEN, przy numerze softu. Jeżeli konsola się tylko wyłączyła, to powtarzamy ten punkt aż do skutku.
16. Jeżeli wszystkie kroki wykonałeś poprawnie, powinieneś cieszyć się teraz odblokowaną konsolą.
17. Odszukujemy folder GRA w mojej paczce, wchodzimy do niego i kopiujemy folder PSP bezpośrednio na kartę, jeżeli zapyta się, czy zamienić pliki, daj na Tak.
KROK 3. Uruchamianie gry.
W menu konsoli wchodzimy do folderu gier (jak tam wejść- patrz krok 2., punkt 9. Bez folderu update), tam wybieramy GAMEBOY ADVANCE emulator (jak na poniższym screenia).
Powinno się wyświetlić menu z ROM'ami (grami), zaś jedną podświetloną grą powinna być FOMT, jeżeli wrzucicie tam inne gry, to możesz wybrać FOMT'a z listy, po czym zatwierdzić klawiszem O (kółko), w tym momencie gra powinna się uruchomić.
Właściwie możemy już grać, ale emulator ten serwuje nam szereg funkcji, które są szalenie istotne, więc zamiast się cieszyć grą powinieneś przejść do kolejnego kroku, w którym opisuję obsługę emulatora... No dobra, naciesz się FOMT'em, krok 4. może poczekać.
KROK 4. Korzystanie z emulatora.
Grając na emulatorze możesz oczywiście uprzyjemnić sobie grę, save/load w każdym miejscu, możliwość korzystania z cheatów, dowolna konfiguracja przycisków i wiele innych.
Nacieszony FOMT'em? Dobra, jeżeli tak, możesz nacisnąć przycisk HOME (ten na dole najbardziej po lewej, koło przycisków + i -), uruchomi się menu emulatora. Omawiając kolejne opcje będziemy szli z góry na dół. Pamiętaj, że wszelkie opcje emulatorze zatwierdzasz za pomocą klawisza O (kółko), a cofasz za pomocą X (krzyżyk), czyli odwrotnie niż normalnie.
Load state slot- wczytujemy save wykonany przez emulator (nie przez grę, patrz niżej), za pomocą strzałek (lewo/prawo) wybieramy numer slotu (numer save, maksymalnie możemy mieć 10). Save state slot- zapisujemy save, jest on save'em stworzonym przez emulator, zapisując stan w samej grze (np. w Harvest Moon w pamiętniku) nazywamy go save wykonanym przez grę. Możemy odczytać wybrany numer save za pomocą strzałek. Savestate options (R)- opcje wykonywania savów, nie musimy tutaj niż zmieniać. Screen shot- wykonuje zrzut ekranu z gry. Emulator options- zawiera najważniejsze opcje emulacji.
Display saling- skala okna gry, możemy ją zmienić od małego okienka do maksymalnej wielkości, (używamy strzałek lewo/prawo), ja zalecam opcję user, gdyż daje nam oryginalny obraz. Screen magnify- wielkość okna, tego nie zmieniamy, gdyż domyślnie jest 170%, czyli oryginalna wielkość. Screen filtering- opcja wygładzania (upiększania) gry, zalecam opcję yes. Frameskip (type, value variation)- opcje pomijania klatek, jeżeli nie czujecie się na siłach, radzę nie zmieniać tych opcji, domyślne są dobre dla FOMT'a, więc zostawiamy tak, jak jest. Audio output- dzwięki yes/no Clock speed- szybkość taktowania zegara konsoli, dla niewtajemniczonych proponuję zostawić w spokoju, ale jeżeli gra chodzi za wolno, to ustaw na 333. Update backup- j/w, nie ma sensu zmieniać, Automatic jest dobrze. Back- powrót do głównego menu.
Configure gamepad input- konfiguracja klawiszy, możemy tu wybrać ustawienie, które najbardziej nam odpowiada.
Configure analog input- odpowiada za ustawienia funkcji dla gałki, pierwsze cztery opcje są oczywiste.
Enable analog- czy gałka ma być aktywna, czy tez nie. Analog sesitivity- czułość gałki, jeżeli chodzi za bardzo, zmniejszamy i vice versa. Cheats options- opcje kodów, my nie chcemy grać na kodach, więc zostawiamy to w spokoju.
Load new game (L)- opcja wczytania nowej/innej gry, mamy tu listę gier i wybieramy tak, jak przy uruchamianiu. Restart game- zresetowanie gry. Return to game- powrót z menu emulatora do gry. Exit goSP- wyjście z emulatora do menu konsoli.
DODATEK A Więcej Harvest Moon'a.
Jeżeli ktoś zechce zagrać na PSP w Harvest Moon'y z innych konsol (SNES, GBC), powinien w mojej paczce odszukać folder DODATEK A, w nim znajduje się folder PSP, który należy skopiować na kartę pamięci (tak, jak poprzednio), dzięki temu będziemy się ciszyć grą w Harvest Moon SNES i GBC.
DODATEK B Gra na innych emulatorach.
Emulator SNES'a uruchamiamy analogiczne, jak GBA, powinna nam się automatycznie po uruchomieniu wyświetlić lista gier, w tym emulatorze też kółko służy za przycisk akceptacji wyboru.
Na przycisku HOME (analogicznie, jak z GBA) mamy dostęp do menu emulatora, zasadniczo opcje są bardzo podobne, więc nie będę się zagłębiał, zwłaszcza, że nie o tym emulatorze traktuje artykuł.
Jeżeli chodzi o emulator GBC, to działanie jego jest analogiczne, jak w przypadku dwóch poprzednich, czyli po włączeniu mamy listę gier (dokładnie jedną, HM: GBC3, tyle, że tu przyciskiem akcji jest krzyżyk, różnica jest też we wchodzeniu do menu emulatora, tutaj podczas gry musimy przytrzymać równocześnie przyciski L i R (te na górze po obu stronach konsoli), ponowne ich naciśnięcie spowoduje powrót do gry (lub wybieramy opcję Contiunue).
Możecie oczywiście do folderów ROM/ROMS w emulatorach kopiować inne gry, świat nie kończy się na Harvest Moon przecież.
Haha, widze ze ChickHen pieknie wyszedl i juz swietny art sie pojawil. Teraz psp 3k w koncu powoli dogania multimedialnoscia swoich starszych braci, uzyszkodnicy tej konsolki moga sobie pograc w klasyki przez emu Dobry art - opisane tak ze juz prosciej sie nie da.
BigBang Ty naprawdę masz moc Popsuł mi się DS i zrobiłeś arta o grze na emulatorze,nabyłem PSP a Ty napisałeś to
Jeszcze mi się ściąga,ale już widzę że robota naprawdę genialna.Wielkie dzięki za to co robisz !
Podziel się PSP ;( Czy ja się go kiedyś w końcu doczekam? ;(
@BigBang A co z innymi emulatorami takimi jak PSX czy N64? Opiszesz jak odpalić, jak będziesz miał czas? Bo wiem że emulator PSX jest na pewno, a N64 też jest, ale o ile dobrze wiem, to nie ma dźwięku.
Ostatnio edytowany Piątek, 22 Maj 2009, w całości zmieniany 1 raz(y).
Jeżeli chodzi o emulator PSX w sensie (gra z PSX na PSP) to oczywiście da się, ale to jest forum o Harvest Moonie, a nie o sprawach technicznych związanych z PSP, jeśli zależy ci na gotowych opisach, to znajdziesz ich wiele na forum pspoland.pl, emulator N64 dla PSP istnieje, ale prędkość podobno nie jest rewelacyjna.
Co do informacji na forum pspoland, to proponuję dział PORADNIKI, a TUTAJ masz wszystko o granie na psp w gry z psx.
pspoland moge chyba polecić, bo wiele tam skorzystałam (ale technicznie to głupek jestem - syn mi wszystko prawie robi)
A za tych Friendsów to także chciałam podziekować!
Mam tutaj małe pytanie do kogoś, kto posiada PSP. Jaki musi być soft w wersji PSP 3004, o ile dobrze zrozumiałem do nie większy niż 5.03, czyli może być 5.03 włącznie z 5.03, ale oprócz tego to jakie są jeszcze mniejsze softy? Czy leci to po jednej setnej, np 4.99 5.00 5.01 5.02... itd, czy jest ich tylko kilka?
/A i na co muszę jeszcze zwrócić uwagę przy zakupie PSP?
Czy na pudełku jest podany soft?
A druga sprawa to płyta główna PSP. Czy jeżeli mam np. soft 5.03, to wyklucza to, że mam płytę TA-088v3 i TA-090, której nie da się przerobić, czy mogę mieć soft 5.03 i płytę TA-088v3 i TA-090 której nie mogę przerobić.
Chodzi mi o to że jak mam ten soft 5.03 to już w 100% będę mógł przerobić konsolę, niezależnie od płyty głównej?
/Mrx jaki masz soft w swojej konsoli? I płytę główną?
Ostatnio edytowany Sobota, 08 Stycznia 2011, w całości zmieniany 2 raz(y).
Ja tam na wakacje zamierzam kupić PSP.
3DS prezentuje się bardzo ciekawie, ale nie kupię go, bo pewnie będzie drogi.
Jak na razie to kupuję PSP, i czekam na PSP2, które pewnie będzie lepsze od 3DSa.
Ostatnio edytowany Niedziela, 09 Stycznia 2011, w całości zmieniany 1 raz(y).
Myśle, że dobrą oceną tego jak dobry był obecny DS i PSP są wyniki sprzedaży w USA
U.S. video game system sales to date (Kotaku):
DS: 43.1 million
PSP: 17.7 million
Wii: 30.4 million
Xbox 360: 21.9 million
PS3: 13.5 million
Nintendo za pomocą innowacyjnych i interesujących technologii zmiażdżyło konkurencję
Więc w momencie gdy PSP chce dalej prowadzić obecną politykę, nie ma szans dogonić nintendo z 3DSem. Który będzie miażdżył.